top of page

Ziemeļmaķedonija un Latvija – mazas ekosistēmas ar lielu potenciālu

Lai iepazītu Ziemeļmaķedonijas jaunuzņēmumu ekosistēmu, kā arī iepazīstinātu vietējos uzņēmējus ar Latvijas sniegtajām iespējām, Skopjē viesojās Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra kopā ar hakatona “HackCodeX” komandu.Pasākuma laikā Latvijas pārstāvji no Latvijas Investīcijas un attīstības aģentūras un inovāciju vadības uzņēmuma Helve prezentēja Latvijas ekosistēmu un tās sniegtās iespējas. Tikmēr ar Serbijas iespējām iepazīstināja jaunuzņēmumu organizācijas Startup Macedonia vadītājs Igor Madzov un TestDevLab Skopje izstrādātājs Ilja Levov.


Augsti kvalificēti profesionāļi un nākotnes potenciāls

Ziemeļmaķedonijā pašlaik aktīvi darbojas apmēram 400 jaunuzņēmumu, galvenokārt, pārstāvot mākslīgā intelekta, izglītības tehnoloģiju un ekomercijas sektorus. Kā diskusijā norādīja Startup Macedonia vadītājs Igor Madzov – mērķis ir plašāk attīstīt arī finanšu tehnoloģiju sektoru, kas varētu būt interesanti Latvijas uzņēmumiem, kam jau ir plašāka pieredze šajā jomā. Uzņēmumi iezīmē, ka pašlaik trūkst pietiekama atbalsta no valsts puses. Jaunuzņēmumi izaugsmes stadijā nesaņem vajadzīgo atbalstu, galvenokārt tāpēc, ka ekosistēma koncentrējās uz agrīnās stadijas posmiem. Arī šajā jomā vērojamas pozitīvas pārmaiņas – 2021. gadā Ziemeļmaķedonijas valdība apstiprināja 2022.-2026. gada Paātrinātās ekonomiskās izaugsmes plānu, kas ietver 27 miljonus eiro vērtu hibrīdieguldījumu fondu, kas koncentrējas uz jaunuzņēmumiem un inovatīviem uzņēmumiem. Startup Macedonia ir viens no galvenajiem ekosistēmas attīstītājiem, veidojot dažādus pasākumus, darbnīcas, kā arī palīdzot piesaistīt uzņēmumiem finansējumu un meklējot attīstības iespējas citos tirgos.


Viena no stiprajām Ziemeļmaķedonijas pusēm ir augsti kvalificētais tehnoloģiju darba spēks, kas tiek sekmēts veicinot studiju programmu attīstīšanu, kā arī datorzinātnes pamatu apguvi skolās. Aktīvi attīstās arī programmēšanas skolas un dažādi izglītības tehnoloģiju uzņēmumi, kā piemēram, jaunuzņēmums Brainster. Brainster radās 2015. gadā un šajā laikā dažādus apmācību ciklus pabeiguši vairāk nekā 10'000 studentu. Redzot, cik nozīmīga ir izglītības nozīme inovāciju un tehnoloģiju attīstībā, jaunuzņēmums pagājušajā gadā veica 2.5 miljonu investīcijas, lai nākamo piecu gadu laikā nodrošinātu augstas kvalitātes augstāko izglītību datorzinātnē. Augsti kvalificētais darbaspēks (jo īpaši inženieri) par pieņemamām cenām ir licis daudziem uzņēmumiem meklēt talantīgus darbiniekus tieši Skopjē. 2022. gada sākumā Latvijas programmatūras uzņēmums TestDevLab nolēma paplašināt savu darbību un atvērt biroju Skopjē. Tagad TesDevLab Ziemeļmaķedonijas birojā strādā vairāk nekā 70 ISTQB sertificētu QA inženieru komanda.
Mazās valsts mentalitāte

Diskusijas laikā meklējot kopīgās Latvijas un Ziemeļmaķedonijas iezīmes tika izcelts, ka abām valstīm piemīt līdzīga mazo valstu mentalitāte. Ziemeļmaķedonijas pārstāvji norādīja, ka uzņēmējiem ir izaicinoši īstenot izaugsmes domāšanu savā biznesā. Jaunuzņēmumi fokusējas uz B2B (Business to Business) biznesa modeli, piedāvājot produktus, kas optimizē jau esošus procesus tieši lokālajos uzņēmumos. Startup Macedonia atzīst, ka vairāk vēlētos redzēt inovatīvus produktus un servisus ar izaugsmes potenciālu, lai izlauztos no Balkānu tirgus. Abu valstu uzņēmēji, kā arī nozares profesionāļi ir strādīgi un motivēti, kā arī vēlas pierādīt sevi starptautiskajā arēnā. Šāda darba kultūra novērojama tieši programmētāju vidū, kas arvien vairāk meklē iespējas starptautiskos uzņēmumos. Tikmēr redzams, ka pēdējos gados Latvijas jaunuzņēmumu ekosistēma ir strauji attīstījusies, pateicoties uzņēmumu dibinātāju globālajai domāšanai un pieejamajām jaunuzņēmumu atbalsta programmas. Diskusijas dalībnieki norādīja, ka Ziemeļmaķedonija daudz var mācīties no Baltijas uzņēmumiem un pieredzes, jo redz, ka pēc pieciem gadiem varētu sasniegt tādu pašu izaugsmes līmeni.

Pasākumu sēriju Rumānijā, Serbijā un Ziemeļmaķedonijā rīkoja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra sadarbībā ar hakatonu “HackCodeX” un Eiropas Reģionālā attīstības fonda atbalstu. Pasākuma dalībnieki arī aicināti apmeklēt hakatonu “HackCodeX” un IT un tehnoloģiju konferenci “HackCodeX Forum”, kas noritēs no 3. līdz 5.jūnijam Rīgā, pulcējot reģiona tehnoloģiju un datorzinātnes ekspertus.

7 views0 comments
bottom of page