top of page

Serbijas un Latvijas sadarbība veicinot inovāciju attīstību

20.aprīlī Belgradā norisinājās Latvijas un Serbijas jaunuzņēmumu ekosistēmu tikšanās pasākums, kurā piedalījās tehnoloģiju sektora uzņēmēji un investori no abām valstīm, lai vairāk iepazītu sadarbības un investīciju iespējas, kā arī veidotu ciešākas attiecības starp jaunuzņēmumu kopienām.


Pasākuma laikā Latvijas pārstāvji no Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras un inovāciju vadības uzņēmuma Helve prezentēja Latvijas ekosistēmu un tās sniegtās iespējas. Tikmēr ar Serbijas iespējām iepazīstināja jaunuzņēmumu organizācijas Digital Serbia Initiative pārstāvji, vadītājs Nebojša Bjelotomič un projektu vadītāja Neda Trifunovič, kā arī jaunuzņēmumu Tenderly vadītājs Miljans Tekič un Reputeo vadītājs Ivans Kadič.

Finansējuma vairāk kā aktīvu uzņēmumu

Serbija ir vadošā Balkānu reģiona valsts, tādēļ arī vairāki starptautiskie uzņēmumi izvēlas veidot savas reģionu pārstāvniecības tieši Belgradā. Pēdējā laikā, līdz ar papildu atbalstu arī parlamentā, Serbijā strauji attīstījies arī valsts atbalsts jaunuzņēmumiem, gan sniedzot finansējumu, gan piedāvājot atbalsta mehānismus un veidojot draudzīgu regulējumu. Kā piemēru var minēt nodokļu atvieglojumus atbrīvojumu ieguldot jaunuzņēmumos vai riska fondos. Uzņēmumiem ir salīdzinoši viegli piesaistīt finansējumu gan no valsts, gan ASV un Šveices investīciju bankām, kas ir izdevīgi arī ārvalstu uzņēmumiem, kas apsver attīstīt produktu Serbijā. Kopumā ir plaši attīstīta savstarpējā sadarbība starp lieliem uzņēmumiem un jaunuzņēmumiem, kopīgi ieviešot inovācijas. Plaši izplatīti dažādi akseleratori, kā arī uzņēmumi individuāli gatavi investēt jaunuzņēmumos vai arī veidot savus investīciju fondus dažādu inovāciju attīstībai.


Kā norāda Digital Serbia Initiative veidotais pārskats par jaunuzņēmumu vidi, Serbijas galvenās attīstības jomas ir video spēļu izstrāde, mobilitātes risinājumi, rīki uzņēmējdarbības uzlabošanai, mākslīgais intelekts un datu analīze. Atsaucoties uz minēto pārskatu, Serbijas jaunuzņēmumi pēdējo četru gadu laikā piesaistījuši vairāk nekā 70 miljonu eiro riska kapitāla finansējumu, kopā sniedzot darba vietas vairāk nekā 1'700 cilvēku. Lai arī uzņēmumiem ir daudz finansējuma piesaistes iespēju, diskusiju laikā tika iezīmēts, ka viens no lielākajiem Serbijas izaicinājumiem ir jaunu tirgu apzināšana, lai attīstītu uzņēmumus arī citās valstīs. Pašlaik trūkst pietiekamas informācijas un kontaktu, kas arī mazākiem uzņēmumiem ļautu izaugt ārpus Serbijas, tādēļ jo īpaši svarīgi ir veidot kontaktus ar citu valstu kopienu organizācijām un uzņēmējiem, lai dalītos pieredzē un apzinātu jaunas attīstības iespējas.Dalīties pieredzē par inovācijām

Diskusiju laikā eksperti meklēja kopīgās un atšķirīgās iezīmes Serbijas un Latvijas jaunuzņēmumu kultūrā, apzinot arī galvenās sadarbības iespējas.

Kā min jaunuzņēmumu organizācijas Digital Serbia Initiative direktors Nebojša Bjelotomić: “Apgūt jaunus tirgus ir ļoti nozīmīgs solis katram jaunuzņēmumumam, tāpēc ir svarīgi veidot ciešas saiknes ar citiem tirgiem, lai veidotu izpratni par izaugsmes un attīstības iespējām attiecīgajā valstī. Šoreiz mēs esam atvēruši jaunu sadarbības telpu vietējiem jaunuzņēmumiem ar Baltijas valstīm, kas jau sevi ir pierādījušas kā inovatīvu un draudzīgu galamērķi jaunuzņēmumiem.” Tikmēr Latvijas uzņēmumiem Serbija var būt vērtīga pieredze smeļoties iedvesmu, kā jaunuzņēmumi var sadarboties ar lielajiem uzņēmumiem, lai veicinātu inovāciju attīstību.


Pasākumu sēriju Rumānijā, Serbijā un Ziemeļmaķedonijā rīkoja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra sadarbībā ar hakatonu “HackCodeX” un Eiropas Reģionālā attīstības fonda atbalstu. Pasākuma dalībnieki arī aicināti apmeklēt hakatonu “HackCodeX” un IT un tehnoloģiju konferenci “HackCodeX Forum”, kas noritēs no 3. līdz 5.jūnijam Rīgā, pulcējot reģiona tehnoloģiju un datorzinātnes ekspertus.

3 views0 comments
bottom of page