top of page

Rumānijas tirgus, kā iespēja efektīvi testēt produktus

Lai iepazītu kopīgās iespējas Latvijas un Rumānijas jaunuzņēmumu sadarbībai, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra kopā ar hakatonu “HackCodeX” veidoja jaunuzņēmumu kopienu sadarbības pasākumu Bukarestē. Diskusiju laikā tika meklētas atbildes kā attīstās abu valstu jaunuzņēmumu ekosistēma un kādas iespējas var sniegt aktīvāka sadarbība?


Pasākuma laikā Latvijas pārstāvji no Latvijas Investīcijas un attīstības aģentūras un inovāciju vadības uzņēmuma Helve prezentēja Latvijas ekosistēmu un tās sniegtās iespējas. Tikmēr ar Serbijas iespējām iepazīstināja jaunuzņēmumu organizācijas Creative Notion pārstāvis Luca Stirbat, kā arī jaunuzņēmumu Cruze, How to Web un HazelGate Software vadītāji.Rumānija – ārpus Balkānu ietvara

Rumānijas jaunuzņēmumu ekosistēma ir visstraujāk augošā visā reģionā, 2022. gadā piesaistot vairāk kā 101 miljonu eiro investīcijas. Straujā attīstība ir arī viens no iemesliem, kāpēc Rumānija nodala sevi no pārējā Balkānu reģiona, vairāk veidojot sadarbību ar Bulgārijas, Grieķijas un Ukrainas jaunuzņēmumu ekosistēmām. Lielākie uzņēmumi investīcijas galvenokārt piesaista no Eiropas Savienības investoriem, taču aktīvāki kļuvuši arī vietējie investori un riska kapitāla fondi. Rumānijā ir ļoti plašs iekšējais tirgus, kas veicina arī savstarpējo konkurenci starp pilsētu jaunuzņēmumu kopienām. Taču reizē vairums uzņēmumu attīstās valsts iekšienē, kas samazina skaitu ar jaunuzņēmumiem, kas spēj attīstīt savu darbību ārpus Rumānijas. Kopumā, kā iepazīstināja diskusijas dalībnieki, jaunuzņēmumu ekosistēma ir diezgan aktīva – līdzīgi kā Latvijā, ir izveidojušies nozari pārstāvošās nevalstiskās organizācijas, kas aktīvi veido kopienas aktivitātes, sākot ar konferencēm, līdz pat aktīvi attīstot hakatonus un citas jaunuzņēmumu programmas.Rumānijas jaunuzņēmumu veiksmes stāsts ir 2005. gadā dibinātais programmatūras uzņēmums UiPath, kas ražo robotizētu procesu automatizācijas (RPA) pragrammatūru. No 2015.gada UiPath ir piesaistījis vairākus miljonus investīciju, līdz 2021. gada aprīlī izlēma izlaist uzņēmuma akcijas publiskā apgrozībā, piesaistot 1.3 miljardus ASV dolāru Ņujorkas fondu biržā, kas bija viens no lielākajiem ASV programmatūras uzņēmumu IPO biržas vēsturē. UiPath sasniegumi ir radījuši lielāku riska kapitāla investoru interesi par Rumānijas jaunuzņēmumiem, kā arī vairāk uzņēmumu vēlas atkārtot UiPath izrāvienu.


Rumānija - vieta kur testēt izstrādāto produktu

Pasākuma mērķis bija iepazīstināt Latvijas un Rumānijas jaunuzņēmumu ekosistēmas, lai atrastu kopīgās iespējas ilgtermiņa sadarbībai.

Kā min jaunuzņēmumu studijas Creative motion vadītājs Luca Stirbat: “No pirmā acu uzmetiena Latvijai un Rumānijai nav daudz kā kopīga, taču runājot par jaunuzņēmumu ekosistēmu un plašākas sadarbības veidošanu, puzles gabaliņi saliekas kopā.” Luka norāda, ka Rumānija ir lieliska vieta Latvijas jaunuzņēmumiem, kur validēt savus produktus, ņemot vērā zemākas klientu piesaistes izmaksas un lielāku lietotāju skaita potenciālu. “Tikmēr Rumāņu jaunuzņēmumi no Latvijas pieredzes var mācīties globālo pieeju, un saprast, kā domāt lielā mērogā jau no pirmās dienas.”

Papildus Luca iezīmēja Rumānijas jaunuzņēmumu kūtrumu izlauzties no vietējā tirgus, norādot, ka jaunu sadarbību veidošana ar citu valstu ekosistēmām varētu sniegt šiem uzņēmumiem nepieciešamo drosmi attīstīties ārpus robežām.Kā iezīmē Rumānijas jaunuzņēmumu un inovāciju konferences “How To Web” vadītājs Aleksandru Agatinei: “Pēdējo gadu laikā Austrumeiropa ir pierādījusi sevi kā strauji augošu tehnoloģiju un inovāciju centru. Šo ietekmi var veicināt aktīvāka kontaktu veidošana starp valstīm, kā piemēram veidojot šādas ekosistēmu tikšanās”. Aleksandru iezīmēja, ka tieši dalīšanās ar kopējām idejām un pieredzēm sniedz lielu ieguvumu visam reģionam, iedvesmojot uzņēmējus jaunām inovācijām.

Šāds mērķis ir arī Aleksandru veidotajai “How To Web” konferencei Bukarestē, kas vienkopus pulcē vairāk kā 2500 jaunuzņēmumu ekosistēmas pārstāvjus un ir viena no lielākajām reģiona tehnoloģiju konferencēm, piesaistot arī Baltijas uzņēmējus.


Pasākumu sēriju Rumānijā, Serbijā un Ziemeļmaķedonijā rīkoja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra sadarbībā ar hakatonu “HackCodeX” un Eiropas Reģionālā attīstības fonda atbalstu. Pasākuma dalībnieki arī aicināti apmeklēt hakatonu “HackCodeX” un IT un tehnoloģiju konferenci “HackCodeX Forum”, kas noritēs no 3. līdz 5.jūnijam Rīgā, pulcējot reģiona tehnoloģiju un datorzinātnes ekspertus.

5 views0 comments
bottom of page